Pereiti prie turinio. | Pereiti prie navigacijos

Aušros g. 53, Kaunas Telefonas: 8 - 37 339166, Mobilus telefonas +370 650 18 256

Dantų su breketais priežiūra

Breketų sistema susideda iš metalinių breketų ir žiedų arba vamzdelių, kurie tvirtinami prie dantų tam skirtais klijais ir cementais. Prie žiedų yra priklijuoti vamzdeliai. Į breketus ir (žiedų) vamzdelius veriamas metalinis lankelis, kuris lygina dantų eilę. Lankas prie breketų tvirtinamas elastinėmis gumytėmis arba metalinėmis vielutėmis. Papildomos gumelės ir spyruoklės padeda atstatyti dantis į taisyklingą padėtį.

Gydant sąkandžio ar dantų padėties anomalijas breketų sistema, labai svarbu atsižvelgti į šiuos punktus ir juos vykdyti:

  • Būtina labai gerai valyti dantis. Juos reikia išvalyti po kiekvieno valgymo ar užkandžiavimo. Dantų šepetuku pašalinami maisto likučiai ir minkštos baltos apnašos. Ypač svarbu gerai išvalyti tarpdančius ir dantų kaklelius. Geriau naudoti dantų pastas su fluoru, praskalauti burnos skalavimo skysčiu. Jei nebus laikomasi geros burnos ertmės higienos, dėl dantų paviršiuje aplink breketus liekančių apnašų, pradės vystytis emalio dekalcinacija, t.y. vystysis ėduonis. Pirmoje stadijoje tai matyti kaip balkšvos spalvos dėmės ant danties paviršiaus, vėliau iš jų gali vystytis gilesni dantų audinių pažeidimai. Tuomet dantį reikėtų plombuoti. Blogai valant dantis prasideda dantenų uždegimas – dantenos patinsta, pradeda kraujuoti, atsiranda blogas kvapas iš burnos. Dėl blogo dantų valymo pablogėja breketų laikomumas, jie gali atsiklijuoti.
  • Uždėjus breketų sisitemą, keletą dienų gali skaudėti dantis, gali būti sunku atkasti ir kramtyti, todėl patartina valgyti mikštą maistą. Skaudėti nustoja savaime, po keleto dienų. Kad būtų lengviau priprasti, patartina kuo dažniau skalauti burną nesaldinta ramunėlių arbata ar silpnai pasūdytu vandeniu. Skausmą malšina šalti gėrimai arba ledai. Dėl šalčio poveikio lankelis tampa lankstus, todėl sumažėja jėga veikianti dantis.
  • Gydymo pradžioje breketų sistemos dalys gali trinti lūpų ar skruostų gleivinę. Tuomet trinančią dalį galima aplipinti specialiu vašku. Po keleto dienų trynimas išnyks ir gleivinė užgis. Jeigu yra išsikišusi aštri vielytės dalis, kuri pritvirtina lanka prie breketų, galima tą vielytės dalį palenkti. Jei tai nepavyksta, reikia kreiptis į Jus gydantį gydytoją ortodontą.
  • Viso gydymo breketų sistema metu negalima kąsti kieto maisto, pvz. žalios morkos, džiūvėsėlių, kepintos duonos, riešutų, ledinukų. Kitus maisto produktus prieš valgant reikia supjaustyti gabaliukais, kad kandant ar kramtant breketai ar jų sistemos dalys neišlinktų ar neatšoktų nuo dantų. Tarp pagrindinių valgymų (pusryčių, pietų, vakarienės) patartina nevalgyti jokių saldumynų, nelukštenti saulėgrąžų. Gerti patartina tik nesaldžius gėrimus (mineralinį vandenį, vandenį, arbatą). Išgėrus sulčių, patartina skalauti burną. Nepatartina kramtyti kramtomosios gumos, nes ji apsivelia aplink breketų sparnelius. Vienu metu nevartoti skirtingų temperatūrų maisto produktų (pvz. karštos kavos su ledais).
  • Jei breketų sistemos dalis atsipalaiduoja nuo danties (žiedas ar breketas) reikia kreiptis į Jus gydantį gydytoją ortodontą. Būtinai atsinešti atsipalaidavusią sistemos dalį.
  • Būtina reguliariai kas 1 - 1,5 mėnesio (ar kitu gydytojo nurodytu periodiškumu) lankytis pas gydytoją ortodontą breketų sistemos aktyvacijai. Nuėmus breketų sistemą nuo dantų, dar kurį laiką reikia nešioti retencinius aparatus (ortodontines plokšteles), kad kai kurie dantys ar sąkandis negrįžtų į buvusią netaisyklingą padėtį. Bendras gydymo kursas breketų sistema gali trukti nuo 1 iki 2,5 metų ir ilgiau. Tai priklauso nuo ortodontinės anomalijos sunkumo bei paciento amžiaus.
  • Jeigu pacientas nuolat ignoruoja gydytojo pastabas dėl dantų nevalymo, blogos burnos higienos, nešiojant breketų sistemą, breketų sistema gali būti nuimta, norint išvengti emalio bei periodonto pažeidimų. Gydymas būtų nutrauktas.
Dokumento veiksmai