Pereiti prie turinio. | Pereiti prie navigacijos

Aušros g. 53, Kaunas Telefonas: 8 - 37 339166, Mobilus telefonas +370 650 18 256

Dantų balinimas: paprasta ir saugu

Dantų balinimo procedūra jau seniai tapo prieinama ne tik televizijos žvaigždėms. Nebereikia spręsti problemos, kur atlikti šią paslaugą, nes dauguma odontologijos klinikų ir kabinetų siūlo išsibalinti dantis. Galima rinktis įvairių firmų, skirtingos koncentracijos šiuolaikines balinimo medžiagas, kurios yra saugios ir efektyvios.

Susirūpinusieji savo šypsenos baltumu turėtų atsakyti į šiuos klausimus: Ar tikrai kitos balinimo priemonės išbandytos ir neefektyvios? Kokį dantų balinimo būdą pasirinkti? Ar dantys paruošti balinimo procedūrai?

Dantų spalvos pokyčius dažniausiai sukelia nikotinas, arbata, kava, raudonas vynas, kai kurie medikamentai bei natūralus senėjimas. Įprastos dantų priežiūros priemonės – dantų šepetėlis, pasta ir tarpdančių siūlas – reguliariai ir tinkamai vartojant padeda apsaugoti nuo ryškesnių dantų spalvos pokyčių. Taip pat nevertėtų pamiršti ir profesionalios burnos higienos, kurią rekomenduojama atlikti kas 6 mėnesius. Šios procedūros metu nuvalomos dantų apnašos, dėl maisto bei rūkymo atsiradusios pigmentinės dėmės. Jei anksčiau išvardintos priemonės nebeefektyvios, tuomet jums tikriausiai reikia rimtesnio dantų balinimo.

Pagrindinės priežastys dantų balinimui yra: Spalvos pokyčiai dėl maisto, gėrimų, rūkalų, prasiskverbusių į danties audinius; Amžiaus nulemti degeneraciniai pokyčiai; Tetraciklino (antibiotikas) vartojimas; Fluorozė; Pulpos nekrozė ar endodontinio gydymo sukelti dantų spalvos pokyčiai; Genetiškai nulemta tamsi dantų spalva; Pakitusios spalvos dantų balinimas prieš kitas restauracines ar ortodontines dantų gydymo procedūras (pvz.: venyrai, protezavimas ir tt.).

Dantų balinimo procedūros atliekamos jau daugiau nei 100 metų. Naujausi dantų balinimo būdai yra nesudėtingi (pacientui) ir nekenkia dantims. Jūsų odontologas prižiūrės, kad tai būtų saugi ir efektyvi procedūra. Kiek dantys pabals, priklauso nuo individualių organizmo sąvybių bei spalvos pokyčio priežasties. Nuo jūsų gyvenimo būdo bei burnos higienos priklausys, kiek laiko džiaugsitės pagražėjusia šypsena.

Dantų balinimo priemonėse veiklioji medžiaga yra peroksidas, kuris efektyviausiai padeda išbalinti dantis. Galima rinktis kelių koncentracijų balinimo gelius, turinčius 10, 15 arba 20 procentų peroksido.

Nusprendus balinti dantis, pirmiausia reikėtų atlikti pilną burnos apžiūrą. Kad balinimo gelis nedirgintų danties pulpos bei nesukeltų uždegiminės reakcijos, reikia sugydyti visus kariesus bei apžiūrėti, kad nebūtų plyšių jau esančiose plombose. Jei dantys buvo plombuoti taip, kad senos plombos išryškės pasikeitus dantų spalvai, reikia aptarti tolimesnį gydymo planą ir įvertinti, kiek dantų reikės perplombuoti. Porcelianinės karūnėles ar venirai balinant taip pat nekeičia spalvos, todėl po balinimo juos gali tekti pakeisti.

Prieš balinimo procedūrą būtina atlikti profesionalią burnos higieną, kad balinimo poveikis būtų maksimaliai efektyvus. Įvykdžius šias sąlygas, galima pradėti dantų balinimo procedūrą.

Jei pasirinkote greitąjį – ofisinį – variantą, balinimo procedūra bus atliekama odontologo kabinete. Naudojant didesnės koncentracijos balinimo gelius bei specialias lempas, jau po 2 valandų galėsite džiaugtis svajonių šypsena. Po procedūros dantys kurį laiką gali būti jautrūs, šis nepatogumas laikinas, juolab kad yra priemonių dantų jautrumui sumažinti bei panaikinti.

Nusprendus dantis balinti namie, procesas užtruks ilgiau. Pirmiausia odontologas turi padaryti jūsų dantų atspaudus, pagal kuriuos dantų technikai iš minkštos, skaidrios plastmasės pagamina specialias balinimo kriaukleles. Šios kriauklelės gaminamos individualiai ir gali būti naudojamos tik to žmogaus, kuriam buvo gamintos. Tai tiksli dantų kopija su specialiai padarytomis nedidelėmis talpomis balinimo geliui. Gavus šias kriaukleles – po vieną viršutiniam ir apatiniam dantų lankui - galima pradėti balinimą. Galima rinktis mažesnės ar didesnės koncentracijos balinimo medžiagas. Pasirinkus silpnesnį balinimo gelį, mažiau vargins padidėjęs dantų jautrumas, kuris taip pat priklauso ir nuo individualių organizmo savybių. Galima balinti abu dantų lankus vienu metu arba pakaitomis. Patogiausia ir efektyviausia kriaukleles su geliu laikyti burnoje per naktį. Jei dantys pasidaro jautrūs, balinimo laiką galima sutrumpinti, bet reikėtų balinti ne mažiau kaip 2 valandas per parą. Balinimo metu negalima gerti, valgyti ar rūkyti. Baigus balinimo procedūrą, burną reikėtų gerai išskalauti vandeniu, o balinimo gelio likučius nuvalyti dantų šepetėliu. Jei dantys vistiek išlieka jautrūs, rekomenduojami specialūs dantų jautrumą mažinantys kremai ar aplikacijos.

Dantis balinti gali beveik visi. Tačiau yra keletas situacijų, kuomet dantų balinimas nerekomenduojamas: Vaikams; Nėštumo ir maitinimo krūtimi metu; Esant alergijai sudedamosioms preparato dalims; Spalvos pokyčiai, kuriuos galima pašalinti atliekant profesionalią burnos ertmės higieną ar tinkamai valant dantis.

Veiksmų planas, nutarus balintis dantis:

  1. Odontologo konsultacija: burnos ertmės apžiūra; kariesų sugydymas; senų plombų patikra – kiek reikės pakeisti po balinimo.

  2. Profesionali burnos higiena;

  3. Dantų balinimas;

  4. Senų plombų, esančių matomuose paviršiuose pakeitimas (jeigu reikia).

Balinkite į sveikatą !

Gydytoja odontologė Milda Babušienė
Burnos higienistė Rasa Martinaitienė

Dokumento veiksmai