Dantų šaknų kanalų gydymas (Endodontija)

Dantų šaknų kanalų gydymas (endodontologinis gydymas) atliekamas esant pažeistam danties šaknies vidiniam audiniui – pulpai.

Danties šaknies pulpa, liaudiškai vadinama „nervu“ – tai kraujagyslių, nervų, limfos kapiliarų ir jungiamojo audinio raizginys, esantis danties šaknies kanalo viduje. Endodontologinio (dantų šaknų kanalų) gydymo prireikia, kai danties šaknies pulpa dėl įvairių priežasčių infekuojasi ir/ar joje prasideda uždegimas, vadinamu pulpitu. Jo priežastys gali būti įvairios: bloga burnos higiena, danties vainiko ar šaknies ėduonis, nekokybiška ar pralaidi danties vainiko restauracija, danties trauma ir kt. Laiku nesikreipus į endodontologą ir nepradėjus dantų šaknų kanalo gydymo pulpos audiniai žūsta, infekcija išplinta į aplinkinius audinius – apie danties šaknį esantį kaulą, susiformuoja pūlinys – pasireiškia viršūninis periodontitas, o ir toliau yrant audiniams gali susiformuoti cista.

Jei dantų šaknų kanalai negydomi ilgą laiką, aplink danties šaknį gali pradėti irti žandikaulio kaulas, išplitusi infekcija gali būti sinusito priežastimi. Išplitusi lėtinė infekcija gali turėti įtakos visai organizmo imuninei sistemai, širdies ir kraujagyslių ligų, cukrinio diabeto, artrito, vėžio ir kitų sisteminių ligų vystymuisi ar gijimui.

Kada gi reiktų kreiptis į endodontologą? Žmogus gali jausti skausmą ar kitus pojūčius burnoje priklausomai nuo pulpos ar žandikaulio kaulo pažeidimo laipsnio:

  • stiprų, priepuolinį, aštrų skausmą, ypač vakare ar naktį;
  • danties skausmas nėra lokalus (sunku nurodyti, kurį dantį skauda), gali plisti į ausį;
  • padidėjęs jautrumas šalčiui, karščiui, prisilietimui;
  • pažeidus aplink šaknies viršūnę esantį kaulą, dantis gali atrodyti „pakeltas“ ir skausmingas valgant, skundžiamasi nuolatiniu lokaliu ir maudžiančiu skausmu;
  • dantenų ar kitų burnos ar veido minkštųjų audinių patinimas;
  • limfmazgių padidėjimas, kartais – net kūno temperatūros pakilimas.

Pacientui labai svarbu žinoti, jog lėtinio proceso metu ligos simptomai yra vos pastebimi arba be simptomų, o danties vainiko, šaknies ar apie šaknį esančių audinių pažeidimas diagnozuojamas tik atlikus rentgenologinius tyrimus (dentalinę radiogramą, ortopantomogramą ar kompiuterinę tomografiją) ir pasitelkus visų klinikos gydytojų teorines ir praktines žinias, kruopštumą ir profesionalumą.

Pagrindinis endodontologinio gydymo tikslas – tausojant danties audinius pašalinti uždegiminius, infekcijos pažeistus arba mirusius audinius iš danties šaknies kanalų sistemos, dezinfekuoti kanalus ir kokybiškai užpildžius danties šaknies kanalų sistemą apsaugoti apie danties šaknį esančius audinius ir organizmą nuo infekcijos.

Retai kada dantį, kurio kanalai gydyti, pradeda vėl skaudėti, o jei taip atsitinka, reiškia kanalai buvo išvalyti blogai ir juose pasiliko infekcija. Tokiu atveju atliekame kanalų pergydymą t. y. , pašaliname plombinę medžiagą, kanalus kokybiškai išvalome ir hermetiškai užplombuojame. Odontologijos praktikos centre dirba daugiau kaip 20 metų patirtį endodontijos srityje turinti gydytoja endodontė, kuri apžiūrėjusiu ir padariusi rentgeno nuotrauką, įvertina danties būklę bei kartu su Jumis aptaria būsimą gydymo eigą.

img